Skolyoz tedavisinde Schroth yönetminin farkı?

Skolyoz anatomik pozisyona göre omurganın yana kayması ve dönmesiyle oluşan eğilmedir. Ergenlik döneminde oluşan skolyoz yapısal bir deformite olup, skolyoz’un % 80ni’ni oluşturur. Ergenlik döneminde daha hızlı ilerleyen bu durum erken dönemde fark edilirse, cerrahiye gerek kalmaksızın önüne geçile bilinir. Tedavide dünyada SOSORT tarafından kabul edilen yöntemler kullanılmaktadır. Schroth yöntemi bunların başında gelir.

Radyolojik görüntüleme sistemiyle skolyoz’un takibi yapılıp , hastanın değerlendirmesinde önemli bir yer tutar. Kişinin eğriliğinin sınıflandırılması ve derecesinin ölçülmesinde bize çok yardımcı olmaktadır. Genel olarak kişiyi cerrahiye göndermeden Schroth egzersizleriyle eğriliği kontrol altında tutmaya çalışmaktayız. Bazı durumlarda cerrahi kaçınılmaz olabilmektedir. Kişinin sırt eğriliği 50 derece ve üzerinde olursa cerrahi yöntemlere başvurmaktayız. Bu yüzden erken tanı ve tedavi skolyoz için çok önemlidir. Ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Skolyoz tedavisinde kullandığımız Schroth yöntemi çok iyi geri dönüşler aldığımız bir tekniktir. Fizik tedaviden farklı olarak omurgayı 3 boyutlu olarak ele alıp kişinin eğriliğine göre yapılan bir egzersiz yöntemidir. Schroth yöntemini kullandığımız hastalarımız da hem eğriliğinin açısının düşmesinde hem de günlük hayat aktivitelerinin daha rahat yapılması yönünde geri bildirimleri oluyor. Hastalarımız genel olarak şu şekilde;
– Daha rahat nefes alıyorum, Kendimi daha iyi hissediyorum, Ağrılarım azaldı , Aynaya bakarken daha mutlu oluyorum, Yürürken daha az yoruluyorum
– geri dönütler alıyoruz.

Tedavi sadece bizimle devam etmiyor tabi ki. Ev programları ve aile takibi de bizim için çok önemli. Kişiye ev programı hazırlayıp ortamı ona uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Aylık olarak aile bilgilendirmeleri yaparak kişiyi aile ile birlikte değerlendiriyoruz. Skolyoz ekip çalışması gerektiren bir hastalıktır. Kişi ev programına uymadığın da içinde bulunduğu durum çok uzun bir sürece yayılmakta ve kontrol altına alınması zorlaşmaktadır. Hastaların ev programına uyması gerektiği açıkça söylenmektedir.

Bizim kontrolümüz altında olması ve ev programına uyulmasıyla 6 ayın sonunda en az 10 derecelik düşüşler yaşamaktayız.
Skolyozunuz varsa sizler de profesyonel ekibimizle iletişime geçip eğriliğinizi kontrol altına alabilirsiniz. Unutmayın ki skolyoz düzeltile bilir bir durumdur.
SAĞLIKLA KALIN…

Tuğba KARAKUŞ
Fizyoterapist

Hemen İletişime Geçin