Duruş Bozuklukları

Günümüzün popüler sorunlarından birisi olan duruş bozuklukları, hayatımızda bir takım sorunlara yol açmaktadır. Nitekim duruş bozukları nedeni ile gerçekleşen kas – iskelet sistemindeki baskılar ağrı ve organ bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Gün içerisinde sürekli hareket halinde olan insanlar için bu durum, hayat akışında sınırlamalara yol açabilmektedir. Fizyolojik olarak birçok hareketi ya hızlı bir şekilde yerine getirememekte ya da hiç getirememektedir. Bu nedenle duruş bozukluklarının önüne geçilmelidir.

Lordoz (Çukur Bel) : Daha çok gündelik hareketinde pek fazla hareket etmeyen insanlarda görülen fizyolojik bu sorun birçok kişinin ağrılı bir şekilde çektiği sorunlar arasında yer alıyor. Bel kısmında bulunan hafif çukurluğun zamanla artması ile gerçekleşen bu sorun sonucunda çevre kas sistemlerinde dengesizlik ve güç kaybı yaşanmaktadır.

Kifoz (Kamburluk) : Kilolu insanlarda oldukça sık görülen bu sorunda, sırt omurgaları bir miktar öne doğru eğik durması sonucunda gerçekleşmektedir. Özellikle eğik bir şekilde hareket etmenin ve oturmanın sonuçları arasında yer almaktadır. Sırt omurgalarında oluşan baskılar sonucunda başta sırt olmak üzere çevre kısımlarda ağrılar yaşanmaktadır.

Düzleşmiş Bel : Bu duruş bozukluğu daha çok sporcularda görülmektedir. Karın kaslarının gereğinden fazla kuvvetli hale gelmesi sonucunda bel kısmında bulunan doğrultucu kaslarda zayıflamalar görülmektedir. Doğrultucu kasların zayıflaması sonucunda bel kısmı disklerin üzerine baskı uygulamaktadır. Zamanla fıtık oluşumunu da tetikleyen bu durum güçlü ağrılar yaşatmaktadır.

Düşük Omuz: Uzun süre masa başında oturan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Sürekli aynı doğrultuda bakan kişilerin omuz çevrelerinde tutulmalar yaşanmaktadır. Kamburluğun da tetikleyicisi olan bu durum sonucunda fıtık gibi hayati durumlar öne çıkmaktadır.

Peki duruş bozukluklarının önüne geçmek adına neler yapmalıyız?

  • Ağır işler yapılmamalı
  • Masa başı işler yaparken belirli aralıklarla bakış açısının vücut ile beraber değiştirilmeli
  • Bilgisayar kullanırken ekranı sizin en rahat şekilde çalışabileceğiniz açıya göre ayarlanmalı
  • Sırtın sürekli dik pozisyonda olmalı
  • Sandalyenizin sırtı tamamen kapsayan bir arkaya sahip olmalı
  • Ayaklarınız otururken yere basmalı
  • Başınız dik olmalı
  • Omuzlar geride, karın içeride ve dizler düz bir pozisyonda olmalı
Hemen İletişime Geçin