Sinovit eklemleri tutan, simetrik, ilerleyen ve sebebi bilinmeyen kronik otoimmün bir hastalıktır. En sık karşılaştığımız inflamatuvar artrittir. Dünya nüfusunun % 1’ini etkilemektedir. Hastalığı daha sık 40 ve 50’li yaşlarında görmekteyiz. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık karşılaşılmakta. Genetik faktörler, cinsiyet, sigara, bakteri ve virüsler gibi etkenler sebep olabilmektedir. Öncelikle el ekleminden başlayarak dirsek, diz, ayak bileği ve omuz eklemlerinde simetrik olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığın erken döneminde tedaviye başlanması sinovit kontrolünün sağlanması ve hayat kalitesinin iyileşmesinde önemli bir faktördür. Hedeflerimiz ağrıyı azaltmak, günlük yaşam için fonksiyonel aktivitelerini sürdüre bilmelerini sağlamak, eklemlerde oluşan hasarları önlemektir. Hastalığın en önemli 2 bulgusu sinovit ve eklem hasarının çok olmasıdır. Eklem hasarları genelde ilerleyicidir, zamanla şekil bozukluğuna, deformitelere ve fonksiyonel kayıplara yol açar.


Fizyoterapide ki amacımız; ağrıyı ödemi azaltmak, eklem hareket açıklığını korumak ve kişinin fonksiyonel seviyesini artırmak. Medikal tedavi hastalığı kontrol altına almak için uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Fakat romatoid artrit durumun da ilaçla tedavi çokta yeterli değildir. Hem eklem hasarı hem de inflamasyon fonksiyonel kayıpları mevcuttur. İnflamasyon geri dönüşümlü olmasına rağmen eklem hasarı kalıcıdır ve medikal tedaviler yetersizdir. Medikal tedaviyle birlikte fizyoterapi ile kişi desteklenmelidir. Tuğba karakuş kliniği olarak tedavilerimiz ağrı ve eklem sertliğini azaltmak, kas kuvvetini artırmak ve eklemlerin stabilizasyonlarını sağlamaya yöneliktir. Bu sayeda fonksiyonel kapasiteyi artırmış olup, oluşabilecek eklem hasarının önüne geçiyoruz. Tedaviye ek olarak ortez uygulamalrından yararlanıyoruz. Ortez uygulamalarında ki amacımız uygun poziyonu korumak, eklemde oluşan deformiteleri en aza indirmek ve fonksiyonelliği artırmak amaçlıdır. Hastalığın akut döneminde uyguladığımız soğuk uygulamalar inflamasyonun önlenmesinde ve ağrı açısından çok önemlidir. Tedaviye gelen hastalarımıza önerilerimiz ağrılı dönmemde ılık ve soğuk suyun içerisinde bir süre beklemeleri oluyor…


Romatoid Artrit bireyin yaşamını hem olumsuz şekilde etkilemekte hem de belirli bir yaşam tarzı oluşturmak zorunda bırakmasıdır. Tedavideki bir diğer amacımız bireyin hastalığına ve tedavi programına uyumunu artırarak kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Yaşanan sorunlar kişinin duygusal durumunu da etkilemektedir. Romatoid Artrit’li bireylerin uyku kalitesinin de düşük olduğu bilinmektedir. Uyku problemleri bu kişilerde depresyona yol açmakta ve öz bakımlarını olumsuz önde etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda hastaların %86,3’ünün öz bakımının kötü olduğu belirlenmiştir. Hastalığın geri dönüşümsüz, kronik ilerleyici ciddi sakatlıklar oluşturması, bağımsızlıklarının kaybı, iş kaybı ve aile içi rollerde değişmeler nedeniyle kişilerde anksiyete ve depresyon geliştirmektedir. Hastanın öz bakım gücünün artırılması için medikal tedaviyle hastalık aktivitelerinin ve ağrı problemlerinin kontrol altına alınmasının yanı sıra yorgunluk ve uyku sorunlarında iyileşmesi gerekir. Kişinin sosyal hayatı sorgulanmalı ve buna uygun sosyal destek, kişisel fonksiyon kayıpları bireyselleştirilerek planlamalar yapmaktayız.


Romatoid Artrit’i bulunan kişilerde bir diğer tedavi yaklaşımımız ve önerilerimiz Alternatif Tedavi Yöntemi olan Aromaterapi yöntemiyle ağrı, depresyon ve anksiyete de kişiyi rahatlatacak yöntemler uygulamamız. Ağrılı eklemler için lavanta, eklem inflamasyonunda papatya, yorgunlukta biberiye ve limon kullanarak medikal masaj uygulamaları yapmaktayız. Kişinin evde de bu uygulamaları yapmasını isteyip tedaviyi ev programında da devam ettirmekteyiz. Lavantanın analjezik etkisi kronik ve inatçı ağrılarda yararlı olacaktır. Ense köklerine ve omuzlarına uygulayacakları lavantayla uyku düzenlerinin iyileştiğini görmekteyiz.

Romatoid Artrit’i olan kişiler profesyonel bir ekiple çalışmaları hastalığın kontrolü için çok önemlidir. Sizlerde de Romatoid Artrit varsa ekibimize ulaşabilir bizimle bütünsel bir tedavi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir