Hemipleji Nedir ve Neden Olur?

Merhaba Ben Fizyoterapist Tuğba Karakuş, bu hafta önemli bir problemi ele aldım.
Halk arasında inme inmesi olarak bilinen hemipleji, vücudun yarısının felç olması anlamına gelir. Beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklık sonucu  ortaya çıkan hemipleji kimi durumlarda beyin hücrelerinin hasar görmesi ile de gözlenebilir. Yazımın devamında hemipleji nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hemipleji Nedir ve Neden Olur?

Hemipleji beyin kaynaklı bir rahatsızlıktır. Vücudun sağ ya da sol yarısında felç gözlenir. Bu bölgelerde hareket kaybı ya da azalması meydana gelir. Bununla birlikte beyinde gerçekleşen hasarın şiddetine bağlı olarak hastada görme ya da konuşma bozuklukları da gözlenebilir. Aniden ortaya çıkabilen ya da zamanla gelişme göstererek meydana gelen hemiplejinin en yaygın sebebi beynin bir tarafındaki travmatik beyin hasarlarıdır. Bununla birlikte kardiyovasküler problemler, geçici iskemik ataklar, enfeksiyonlar, beyin demiyelinizasyonuna neden olan durumlar hemiplejiye sebep olabilir. Ayrıca vücudun cerrahiye, ilaçlara ya da anesteziye verdiği tepkiler, beyin tümörleri, boğulma veya anafilaktik şok yüzünden beyinde meydana gelen oksijen kaybı, beyindeki lezyonlar da hemipleji sebepleri arasındadır.

Hemipleji Belirtileri Nelerdir?

Denge sorunları, özellikle yürürken yaşanan denge problemleri

Yürümede güçlük çekme,

Yutkunma güçlüğü,

Depresyonlu ruh hali,

Konuşma zorluğu,

Bellekte zayıflık, hafıza problemleri,

Dışkı ve idrar tutmada zorluk yaşama,

Vücudun sadece bir yarısında uyuşma, karıncalanma,

Algı ve duyu kaybı

Duygusal duyarlılık,

Sık sık nöbet geçirme

Kas spazmı

Hemipleji Tedavisi Nasıldır?

Hemiplejinin teşhis edilebilmesi için hastaya bazı test ve muayeneler uygulanır. Tan kan sayımı ( CBC ), hemoglobin (HB) seviyesi, eritrosit sedimentasyon hızı ( ESR ) , kan biyokimyası hastaya uygulanan testler arasındadır. Ayrıca hastaya bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), elektroensefalografi (EEG) yöntemleri uygulanır. Hemipleji tedavisi çok yönlü bir tedavidir. İlaç tedavisinin yanı sıra hastaya fizik tedavi de uygulanır. Medikal tedavi ile birlikte hastaya bir rehabilitasyon ekibi tarafından felç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi beyinde meydana gelen hasarın şiddetini azaltmaya yöneliktir. Hastaya uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon ise kasların güçlendirilmesine yönelik egzersizlerden meydana gelir ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlar. Hemipleji durumunda rehabilitasyon bir yaşam şekli haline getirilmeli yani tedavi sadece bizimle de sınırlı kalmayıp kişinin 24 saatini kapsamalıdır. Hastanın tedavisi evde aile bireyleri tarafından da devam ettirilmelidir. Tuğba Karakuş Fizyoterapi Kliniği olarak her zaman hasta odaklı tedaviler planlıyoruz. Tedavideki öncelikler hastanın beklentilerine yöneliktir. Bu durum hastanın motivasyonunu artırarak kazanımları daha çabuk öğrenmesine yansımaktadır. Tedavideki amaç sadece ayakta durmak değildir, aslında ayakta dururken ne yapabildiğini içermelidir.

Tedavideki en önemli amaç; hastayı kısa dönemde yatağından çıkarmak ve en kısa dönemde günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını artırmaktır. Uzun vadedeki planlarımız hastalık öncesi dönemine tekrardan döndürmektir. Daha iyi sonuçlar elde etmek için, hasta henüz hastanende iken tedavi programına alınması çok önemlidir.

Uzun ve meşakkatli bir hastalık olan hemipleji durumun da profesyonel ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. KENDİNE DEĞER VER…

Hemen İletişime Geçin